×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Monday, 15 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
۹۰ درصد مدیران از داخل شهرداری انتخاب شده‌اند

به گزارش دایره صنعت به نقل ازایسنا، علیرضا زاکانی در یکصد و هفتاد و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به سوال امانی عضو شورا، گفت: از آقای امانی تشکر می‌کنم که در قالب سوال خود تاکید بر قانون و قانون گرایی داشتند و در ادله‌ای که امروز عنوان می‌کنند مشخص خواهد شد که ۱۰۰ درصد قانون را رعایت کرده‌ایم وهیچ شائبه‌ای وجود ندارد.

وی افزود: خداوند به ما توفیق داد که ۲۳ ماه و ۲۰ روز است که در شهرداری خدمت مردم عزیز تهران هستیم. در این مدت اتفاقاتی که رقم خورده در جهت صیانت از قانون و خدمتگزاری به مردم و مجموعه شهرداری تهران بوده که مطلوب شورا و مدیریت شهری دوره ششم است.

 ۹۰ درصد مدیران از داخل شهرداری انتخاب شده‌اند

وی ادامه داد: در بدو حضور یکی از کارهای ویژه بزرگ انتصاب مدیرانی بود که مبتنی بر خرد جمعی و مشورت و با هدف ایجاد زمینه بهره مندی بیشتر انجام شد .

زاکانی با اشاره به فعالیت کانون ارزیابی با حضور اساتید مجرب برای انتصابات، اظهار کرد: از حدود ۵۰۰۰ رزومه‌ای که دریافت کردیم ۸۲۰ نفر در کانون ارزیابی قرار گرفتند و  در مجموع ۱۲۰ انتصاب از طریق کانون ارزیابی انجام شد.

شهردار تهران بر این موضوع تاکید کرد که کمترین اثر را به شخصه در انتصابات داشتم و این مکانیزم ها بودند که افراد را بالا می‌آوردند و ارزیابی‌ها برای اولین بار توسط اساتید برجسته صورت گرفت که امیدواریم به عنوان یک الگو مورد تمجید قرار گیرد.

زاکانی تاکید کرد: ناظر به تعامل با شورا در ۲۳ ماهگی حضور در شهرداری از ۹۹۸ نفر مدیران شهرداری ۹۰۲ نفر را از درون شهرداری انتخاب کردیم. یعنی ۹۰.۴ درصد مدیران از درون شهرداری انتخاب شدند که در گذشته چنین چیزی کمتر اتفاق افتاده بود.

شهردار تهران با بیان اینکه در این مسیر تمام تلاش ما این بوده که هر کجا سوال و نکته‌ای بوده پاسخ دهیم، این را هم گفت : مورد سوال امروز کامل نیست؛ به این معنا که سه دوره اساسنامه در شهرداری تهران داریم که یک دوره مربوط به انتهای دهه ۸۰ که نظر شورا را در این خصوص گرفتیم. دوره دوم اساسنامه‌های سال ۹۳ که مورد عنایت آقای امانی است و سومین دوره مربوط به سال ۱۴۰۰ و دوره قبلی شورا است که هر یک ویژگی‌هایی را برای مدیران ذکر کرده است.

اساسنامه‌های سال ۹۳ اصالت ندارند و غیر قانونی هستند

وی اضافه کرد:‌ با عنایت به اختلالی که در حوزه مالی برای اساسنامه های سال ۱۴۰۰ ایجاد کرده بود، اعلام کردیم که مخل اقدامات شرکت ها و سازمان های ماست و درخواست توقف دادیم و شورا این توقف را قبول کرد و تحت عنوان اجازه به شهرداری به ما اجازه دادند که به اساسنامه های قبل برگردیم.

به گفته وی، اساسنامه‌های قبلی نیز دو نوع بودند یکی ناظر به سال ۹۳ و بخش دیگر ناظر به انتهای دهه ۸۰ که در مسیر بررسی متوجه شدیم اساسنامه‌های سال ۹۳ اصالت ندارند و غیر قانونی هستند. چرا که در سال ۹۴ آقای چمران در نامه‌ای به آقای قالیباف این اساسنامه‌ها را غیر قانونی و فاقد مصوبه شورا معرفی کرده، لذا مواردی که آقای امانی عنوان کردند از دستور خارج شد.

وی ادامه داد: همه اسناد دست بنده است. نامه آقای چمران در ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ زده شده که شهردار تهران را موظف کرده اساسنامه هر یک از شرکت‌ها و سازمان‌ها را بطور جداگانه تنظیم و به شورا ارائه کند و پس از تصویب شورا ملاک عمل قرار گیرد. لذا دلیل موضوع مشخص شده است. به این ترتیب ما به قانون عمل کردیم.

شهردار تهران با بیان اینکه فرق اساسنامه‌های سال ۸۶ با ۹۳ و ۱۴۰۰ در نوع نگارش آن است، افزود: در سال ۸۹ چهار سال سابقه اجرایی در امور شهرداری و تجربه در امور سازمان مربوطه برای انتصاب فرد مدنظر قرار گرفته است.

به گفته زاکانی، در خصوص مسیر قانونگرایی ، وقتی لوایح ۱۹ گانه را تقدیم شورا کردیم وزارت کشور نامه زد و اعلام کرد که تغییرات ضروری را که نیاز است به وزارتخانه اعلام کنید، طبق این شرایط اساسنامه‌ها را به شورا دادیم و موضوع اصلاح را ارائه و نمایندگان را معرفی کردیم. سال ۱۴۰۰ که اساسنامه‌ها مبنای قانونی داشت بر اساس تصمیم شما اعضای شورا،  متوقف شدند و به صورت طبیعی اساسنامه‌ها به سال ۸۹ بازگشتند و طبق آن عمل کردیم. ما قوانین بالادستی داریم که بر قوانین شورا چیرگی دارد که یکی از آنها قانون استخدامی شهرداری‌هاست که در ماده ۲۰ آن آمده برای تصدی در پست شهرداری اگر مستخدم واجد شرایط نباشد شهرداری می‌تواند از کارمندان سایر دستگاه‌ها استفاده کند.

شهردار تهران همچنین گفت: افرادی که برای سازمان‌ها منصوب کردیم عملکردشان قابل متر و اندازه گیری است که مشخص شود خدمات سازمان‌ها قبل از انتصاب آنها چگونه بوده است. ناظر به کیفیت وقتی وارد عرصه شدیم باید به یاد داشته باشیم که هر روز مقابل درب شورا اعتراض و تجمع بود اما تغییر مدیریت امروز خدمات و قابلیت‌ها را دگرگون کرده است. مگر فراموش کردیم ۶۹ مجموعه بزرگ شهر تعطیل شده بود و امروز ۶۲ مجموعه آن فعال شده و به مدار خدمت بازگشته است.

زاکانی با اشاره به سازمان خدمات اجتماعی و تحول در این سازمان گفت: آیا فراموش کرده‌ایم قبل از حضور شورا در دوره ششم افرادی که مدیریت شورا و مدیریت شهری را بر عهده داشتند نگاه خاصی به معتادین متجاهر وجود داشت که آنها باید به عنوان یک سبک زندگی به حال خود رها شوند. ما با این نگاه مخالف بودیم و نمی‌توانستیم فرزندان خود را رها کنیم. در مورد کودکان کار و متکدیان نیز همین طور عمل کرده‌ایم و می‌کنیم امیدواریم با تصمیم هیات دولت خدمتگذار باشیم. از همه دستگاه‌ها در مورد خدماتی که ارائه می‌کنند قدردانی می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، شهردار تهران پس از استماع سوالات، پیشنهادات و انتقادات اعضا بار دیگر در پاسخ به آنها گفت: ما اساسنامه‌ها را لیست کردیم اما سازمان فاوا اساسنامه نداشت و جایی وجود نداشت که به آن استناد کنیم. همه اساسنامه‌های سال ۸۹ ملاک کار ما بوده اما برای سازمان فاوا در آن موقع اساسنامه‌ای وجود نداشته است.

وی خطاب به امانی گفت: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات اساسنامه نداشته، چرا به موضوعی که نیست اصرار می‌کنید. قرار نیست ما همدیگر را محکوم کنیم. من قطعا می‌توانم طور دیگری نیز صحبت کنم اما خلاف مصلحت کشور و مصلحت جمعی ماست. در مورد موضوع یکی از سازمان‌های نظارتی نیز توضیحات به این سازمان داده شد که ما طبق قانون عمل کردیم و آنها نیز قانع شدند.

وی افزود: آئین‌نامه استخدامی پاسخ‌ها را مشخص کرده، در سال‌های مختلف یک انحراف از قانون صورت گرفته که ما در جهت اصلاح آن حرکت کردیم تا قانون اعمال شود.

در ادامه جلسه امانی بار دیگر در سوالی گفت: شهردار تهران اعلام کند که سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری در حال حاضر بر اساس کدام اساسنامه اداره می‌شود که زاکانی در پاسخ به آن گفت: مبتنی بر اساسنامه‌های سال ۸۹ ولی سازمان فاوا در آن سال اساسنامه نداشت و اولین اساسنامه آن در سال ۹۳ بود. هر اساسنامه‌ای که جا پای قانونی داشته باشد بر اساس آن عمل می‌کنیم. انشالله دست به دست هم اساسنامه‌ها را اصلاح کنیم.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.