×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Wednesday, 17 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 20 خبر
عملیاتی نشدن توافق تبادل زندانیان از سوی آمریکا

به گزارش دایره صنعت به نقل از ایسنا، ناصر کنعانی در ابتدای نشست هفتگی خود با خبرنگاران با گرامیداشت روز خلیج فارس اظهار کرد: خلیج فارس علاوه بر این که یک پهنه جغرافیایی است، بخشی از هویت تاریخی و فرهنگی مشترک در منطقه نیز هست.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در ارتباط با موضوع حق‌آبه ایران در هیرمند گفت : ما در بحث پیگیری حق‌آبه ایران از هیرمند کوتاه نیامده‌ایم و بخش قابل توجهی از دیپلماسی آب ایران شامل این موضوع است.
وی با بیان اینکه ما این موضوع را در ابعاد حقوقی، فنی ، سیاسی و تکنیکی پیگیری می‌کنیم، ادامه داد: طرف افغانستانی به اصل حق‌آبه ایران از هیرمند اذعان دارد، آنها در مورد اینکه چرا حق‌آبه ایران را نمی‌دهند دلایل و معذوراتی را مطرح می‌کنند که برای ما این دلایل و معذورات قانع‌کننده نیست و ما تاکید داریم که باید طرف افغانستانی به تعهدات خود در این زمینه عمل کند.

وی در پاسخ به این سوال که منابع آمریکایی ادعا کرده‌اند در پی این که آمریکا اقدام به توقیف محموله نفتی ایران کرده است ، تهران نیز دست به اقدام متقابل زده است، اظهار کرد: ما بارها تاکید کرده و می‌کنیم که هرکجا منافع ملی ایران مورد هدف قرار بگیرد ایران در عمل اثبات کرده که در این زمینه دست بسته نیست و حداقل اقدامی که انجام می‌دهد اقدام متقابل با آن اقدام است .

کنعانی گفت: ما در دفاع از منافع ملی خود و حقوق شهروندان خود در جایی که مورد تعرض قرار می‌گیرند ، کوتاهی نکرده و نمی‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اخبار منتشر شده درباره دستگیری برخی از سران گروه های اسلام گرای آذربایجان در ایران گفت: خبرهایی که منتشر می شود بعضا به نظر می آید دقیق نیست و در ورای آن ممکن است اهداف و انگیزه‌های خاصی نهفته باشد.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران خطاب به خبرنگار پرسش کننده گفت: در ارتباط با موضوعی که اشاره کردید، اطلاعات ریزی ندارم ولی به صورت عام می‌توانم به این موضوع اشاره کنم که هر فردی ایرانی و غیرایرانی مرتکب تخلف شود و مقررات را نقض کند، با اقدام و برخورد قانونی دستگاه‌های ذیربط روبرو می‌شود و استثنایی در این زمینه وجود ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه توصیه می‌کنیم که رسانه‌ها از پردازش‌های رسانه‌ای غیر دقیق پرهیز کنند؛ چرا که کمک کننده نیست، گفت: مراجع ذی‌ربط برحسب ضرورت در این زمینه اطلاع رسانی می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اخیراً اخباری منتشر شده در ارتباط با اینکه برخی از طرف‌های اروپایی برجام با اعضای شورای امنیت سازمان ملل در مورد مکانیسم ماشه و فعال کردن آن علیه ایران جلساتی برگزار کرده‌اند و اکنون وضعیت برجام و مذاکرات رفع تحریم ها چگونه است؟ گفت: عدم برگزاری نشست‌های مذاکراتی در موضوع برجام به معنای رکود کامل در این زمینه و متوقف بودن تلاش‌های دیپلماتیک برای احیای برجام نیست .

وی با بیان اینکه مسیر دیپلماسی همچنان باز است و تبادل پیام ها همچنان ادامه دارد، تصریح کرد : مسیرهای مختلفی برای تبادل پیام ها وجود دارد.

کنعانی با تأکید بر اینکه ایران با رعایت خطوط قرمز خود، آماده جمع بندی مذاکرات است، گفت: البته همانطور که قبلا نیز آقای وزیر امور خارجه اشاره کرده اند ، مسیر مذاکره برای همیشه باز نخواهد بود.

وی خطاب به خبرنگار پرسش کننده با بیان این که ما نیز همین خبرها را دیده‌ایم در این زمینه ادامه داد: چنان که طرف مقابل دچار خطای محاسباتی شود و اقدامات غیرمنطقی در مورد برجام و روند مذاکرات انجام دهند آنها براساس پیامی که قبلا از ایران دریافت کرده‌اند به صورت واضح می‌دانند که واکنش ایران به این موضوع چه خواهد بود و این پیام به نظرم به اندازه کافی گویا است.

وی در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با زمان بازگشایی سفارتخانه های ایران و عربستان در ریاض و تهران نیز گفت: خوشبین و امیدوار هستیم که بتوانیم در سقف زمانی تعیین شده شاهد آغاز فعالیت‌های کامل سفارتخانه‌های دو کشور در ایران و عربستان باشیم.

وی در این ارتباط تصریح کرد: البته سه نمایندگی ایران در ریاض و جده به عنوان سفارت ایران در عربستان، سرکنسولگری ایران در جده و نمایندگی دائم ایران در سازمان همکاری اسلامی در جده در گام اولیه، فعالیت‌های خود را در عربستان آغاز کرده‌اند .

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در این نشست بار دیگر از نقش تسهیل‌گر و کمک‌کننده عربستان در انتقال ایرانیان مقیم سودان از این کشور آفریقایی به ایران تشکر و تقدیر کرد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره ادعای برخی از مقام‌ها و رسانه‌های غربی در خصوص این که روند نصب دوربین‌های آژانس در تجهیزات هسته‌ای ایران کند صورت می‌گیرد و بعضا از سوی تهران در این زمینه همکاری‌های لازم صورت نگرفته است، گفت: معمولا مسئولان سازمان انرژی اتمی در این خصوص اطلاع رسانی می‌کنند.

کنعانی ادامه داد: بر مبنای سفر آقای گروسی در اواخر سال گذشته به تهران، توافقی بین دو طرف «« ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی » صورت گرفت، بیانیه مشترکی صادر شد و گام‌های اجرایی و عملیاتی تعیین شد که سوءتفاهمات برطرف شود. در این زمینه دو بار هم سفر مقامات آژانس به ایران انجام شد و همکاری‌ها در این زمینه گام به گام صورت می‌گیرد.

وی با تاکید بر این که طرح موضوعات رسانه ای از این دست را کمک کننده نمی‌دانیم، افزود: به مقامات آژانس توصیه می‌کنیم که با توجه به توافقات صورت گرفته و استقبال ایران از هیات های آژانس از طرح مسائل فنی در حوزه رسانه اجتناب کنند و اجازه دهند مسائل در سیر طبیعی و فنی خودش به پیش رود .

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سؤال دیگری درباره فعالیت‌ صلح‌آمیز هسته‌ای ایران و تاثیر توافق اخیر ایران و عربستان بر این موضوع گفت:‌ ما فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران را مشکل ساز برای هیچ طرفی نمی دانیم . ایران عضو آژانس و ان.پی.تی و … است و اقداماتش تحت نظارت آژانس انجام می‌شود و اعضای آژانس بر اساس حقوقی که از آن برخوردار هستند ، می‌توانند از فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای برای تامین نیازهای خود استفاده کنند.
کنعانی همچنین در پاسخ به سوالی درباره زمان برگزاری نشست چهارجانبه وزیران خارجه ایران، روسیه، سوریه و ترکیه گفت: پیشرفت‌های خوبی در انجام مذاکرات چهارجانبه بین مقامات چهار کشور داشتیم، روند طی شده موفقیت آمیز بوده و دارای افق روشنی است.

وی تاکید کرد: برگزاری نشست وزیران امور خارجه چهار کشور ، نیازمند زمینه سازی‌های لازم است و امیدواریم در استمرار گفت‌وگوها بین مقامات چهار کشور، شاهد برداشتن گام های تکمیلی برای برگزاری مذاکرات در سطح وزیران امور خارجه باشیم . تا جایی که می‌دانم زمانی برای این جلسه تعیین نشده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال ایسنا در مورد بحث تبادل زندانیان بین ایران و بلژیک و آخرین تحولات در این زمینه با توجه اظهارات هفته گذشته سخنگوی قوه قضاییه در ارتباط با این موضوع و رایزنی‌های تلفنی اخیر وزیران امور خارجه ایران و بلژیک گفت: همان طور که پیش از این اعلام کرده ایم، از نظر ما تمامی مراحل مربوط به بازداشت، محاکمه و صدور حکم قضایی برای آقای اسدی نقض فاحش کنوانسیون وین است و ما همواره بر ضرورت آزادی فوری و بدون قید و شرط و جبران خسارات وارده به ایشان تاکید کرده و می‌کنیم .
کنعانی با بیان این که ما از تمام ظرفیت‌های خود برای حمایت از حقوق شهروندان ایرانی در اقصی نقاط جهان استفاده می کنیم، گفت: موافقتنامه انتقال محکومان بین ایران و بلژیک پیش از این میان طرفین امضا شده است و پس از حدود دو سال طی فرآیند حقوقی از ۲۹ فروردین سال جاری لازم الاجرا شده است. ما بر همین مبنا درخواست انتقال آقای اسدی به جمهوری اسلامی ایران را تسلیم مقامات بلژیک کرده‌ایم و متقابلاً هم دولت بلژیک درخواست انتقال آقای «کاستل »را کردند.

وی تاکید کرد : این یک روند حقوقی است که مبتنی بر همان مفاد موافقتنامه انتقال محکومان صورت‌ گرفته است و امیدواریم که مبتنی بر مفاد این موافقتنامه با حسن نیت شاهد انتقال آقای اسدالله اسدی به جمهوری اسلامی ایران باشیم.
سخنگوی امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این نشست مطبوعاتی که حدود هفتاد و پنج دقیقه به طول کشید در ارتباط با آخرین تحولات در مورد موضوع تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا و اظهارات اخیر وزیر امور خارجه کشورمان در لبنان در جمع خبرنگاران در این ارتباط تصریح کرد: موضوع تبادل از مدت‌ها پیش میان طرفین با نقش‌آفرینی طرف ثالث که آقای وزیر هم اشاره کردند استمرار پیدا کرده و به یک توافقی رسیدیم.

وی ادامه داد : متاسفانه از سوی دولت آمریکا این توافق عملی نشد و کار پیش نرفت ، البته همچنان تلاش‌ها در این زمینه ادامه دارد.

کنعانی با بیان این که همانطور که بارها اعلام کردیم ، موضوع زندانیان را یک موضوع انسانی می دانیم و مبتنی بر آن توافق، برای اجرای آن و تبادل زندانیان آمادگی داریم، افزود: امیدوار هستیم که از سوی طرف مقابل هم ، متناسب با ادعاهایی که مطرح می‌کند، شاهد اقدام عملی باشیم و این اتفاق صورت بگیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با آخرین تحولات در روابط ایران و آذربایجان و حجم تبادلات تجاری میان تهران و باکو نیز گفت: در چارچوب توافق میان دو کشور و به ویژه سه دور گفت‌وگوی تلفنی میان وزیران امور خارجه دو کشور، شاهد آرام سازی فضای نسبی میان دو کشور و برداشتن برخی گام‌های عملی برای گفت‌وگوی میان مقامات ذیربط دو کشور به منظور رفع سوء تفاهمات هستیم.

وی با بیان این که امیدواریم بتوانیم روابط میان دو کشور را به ریل و مسیر طبیعی خودش برگردانیم و شاهد نتیجه بخش بودن تلاش ها در این زمینه باشیم ، تصریح کرد: در حوزه اقتصادی، خوشبختانه روند همکاری‌های تجاری بین دو کشور به رغم مسائل سیاسی که شاهد آن بودیم و مین‌گذاری‌هایی که در حوزه روابط دو کشور انجام شد، رو به رشد است و امیدواریم که این نرخ رشد را همچنان به صورت تصاعدی شاهد باشیم.

وی با بیان این که ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران تاکید داریم که باید صفحه جدیدی در روابط میان دو کشور باز بکنیم و دو کشور نیاز به فضای جدید دارند ، تصریح کرد: تنش‌آفرینی مخل مناسبات دوجانبه و در راستای منافع طرف‌هایی است که همواره منفعت خود را در ایجاد خلل و تنش میان همسایگان می‌دانند و ما امیدواریم که شاهد روند درستی در روابط دو کشور باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال دیگری در مورد پیشنهاد مطرح شده از سوی دهقان، معاونت حقوقی رییس‌جمهور در مورد انجام مذاکره حقوقی با آمریکا در ارتباط با رای اخیر دیوان بین المللی دادگستری «لاهه» گفت : هرگونه مذاکره با طرف آمریکایی به عنوان یک پیش فرض در این ارتباط، در چارچوب رای مورخ ۳۰ مارس ۲۰۲۳ دیوان بین‌المللی دادگستری است، در بخشی از این رای، دیوان، آمریکا را به پرداخت غرامت محکوم کرده است. اما روش پرداخت و میزان غرامت را به مذاکره طرفین موکول کرده است. حدوداً ۲۳ ماه دیگر مهلت داریم که در این زمینه اقدام کنیم و با توجه به اثبات حقانیت ادعای ایران و محکومیت آمریکا نزد دیوان به منظور دریافت خسارت از طرف آمریکایی و استیفای حقوق مردم ایران و صیانت از بیت المال ما تاکید داریم که در این زمینه اقدام عاجل صورت بگیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش دیگری در ارتباط با سفر رییس جمهور به سوریه و اهداف این سفر نیز گفت : پیش از این شاهد سفر آقای بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه به ایران بودیم. توافقات خوبی هم میان دو کشور انجام شده بود. موضوع مبارزه با تروریسم یکی از نمونه های موفق همکاری دو کشور هست. ما توانستیم بر سایه شوم و سیاه تروریسم داعش و تکفیری در منطقه و مشخصاً در سوریه غلبه پیدا بکنیم. در این زمینه دو کشور همچنان همکاری نزدیک با همدیگر دارند.

وی با اشاره به شرایط کنونی سوریه نیز گفت : سوریه وارد مرحله بازسازی شده است، جمهوری‌اسلامی‌ایران همانطور که در موضوع مبارزه با تروریسم به طور جدی و موثر در کنار دولت، ارتش و ملت سوریه بود با توجه به ظرفیت ها و توانایی های اقتصادی و تکنیکی و فنی و امکاناتی که در حوزه صدور خدمات فنی و مهندسی دارد در این زمینه نیز آمادگی دارد که در کنار دولت و ملت سوریه باشد.

کنعانی افزود: ما در طول سالیان سخت ناشی از حملات سازمان یافته تروریست های چند ملیتی به سوریه در کنار ملت سوریه بودیم و در فصل سازندگی هم در کنار ملت سوریه خواهیم بود .
وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در مورد حضور ایران در نشست دوحه در ارتباط با افغانستان که به میزبانی سازمان ملل برگزار می شود، گفت: ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران در چارچوب تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر کمک به ملت افغانستان و به عنوان یک کشور مهم و تاثیر گذار در تحولات منطقه همواره اعلام کردیم که علاوه بر نشست های دوجانبه در نشست‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در راستای تامین منافع ملت افغانستان و بازگرداندن آرامش و ثبات به این کشور نقش فعالی ایفا خواهیم کرد. در این نشست هم تلاش می‌کنیم که مواضع اصولی و منطقه ای خودمان را در ارتباط با نحوه کمک به حل مسائل افغانستان مطرح و بر ضرورت حمایت از ابتکارات منطقه‌ای برای حل و فصل مسائل افغانستان تاکید کنیم.

وی با بیان اینکه نشست دوحه به میزبانی سازمان ملل برگزار می شود، تصریح کرد : همانطور که اشاره کردم ما در این نشست حضور جدی و موثری خواهیم داشت و دیدگاه های خود را در ارتباط با مسائل افغانستان اعلام خواهیم کرد. از هیچ ظرفیتی برای کمک به حل مسائل افغانستان دریغ نمی‌کنیم . در این نشست نیز مواضع اصولی خود در ارتباط با نحوه کمک برای حل مسائل افغانستان را مطرح می کنیم.

وی همچنین تصریح کرد: ما در این نشست بر ضرورت حمایت از ابتکارات منطقه‌ای و ابتکاراتی که در نشست کشورهای همسایه افغانستان مطرح شده تاکید می کنیم و از آن‌ها حمایت خواهیم کرد.

کنعانی تاکید کرد: ریاست هیئت ایران در این نشست بر عهده آقای کاظمی قمی، نماینده رئیس جمهور در امور افغانستان است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.